Favoritter

Tema: Forklædt som Racist på Facebook

Tema: Netværket

Muhammedkrisen og Trykkefriheden - Rose og Hedegaard

Støt op om Wikipedia i dag

alt

Støt Wikipedias og internettes frie udveksling af informationer.

 

Netavisen P77 opfordre alle sine læsere i dag til at støtte op om WikiPedias protestaktion. WikiPedia er en af internettets største opslagsværkere, redigeret af internetbrugere fra hele verdenen. WikiPedia er åben for alle og gratis at bruge.

I dag er der ikke en journalist, ikke en blogger eller en studerende, der ikke anvender WikiPedia i sin informationssøgning. WikiPedia er en enorm kilde til viden om alt mellem himmel og jord og et uundværligt informationssøgnings-værktøj.

Årsagen til at WikiPedia i dag vælge at gå i sort er at politikerne i det amerikanske kongress, lige nu sidder og forhandler om vedtagelse af nye stramninger der kan hvis de vedtages,sætte den frie udveksling af informationer på internettet voldsomt under pres.

Du kan læse mere om det her.

Du kan støtte ved at linke til WikiPedia via din Facebook profil eller via Twitter og protestere mod at der lige nu forhandles om du skal have begræsninger i din informationssøgning på internettet.

Add comment

Debatregler:
- Hold indlægget til artiklens emne.
- Tonen må godt være direkte, men hold fokus på argumenter
- Ingen slåskampe og ingen racistiske, sexistiske, eller stærkt nedsættende udtryk
- Trolde ryger ud.


Security code
Refresh

Fra Arkivet: Anders Gravers

Fra Arkivet: Lars Hedegaard

meksika biber hapi

elektronik sigara