Tema: Netværket

Tema: Forklædt som Racist på Facebook

Muhammedkrisen og Trykkefriheden - Rose og Hedegaard

Favoritter

Pia’s store maskespil om Den Danske Forening

alt

Pia Kjærsgaard har siden sin start i politik nægtet at have været medlem af Den Danske Forening. Men P77 har fundet noget der kan sætte spørgsmålstegn ved om Pia Kjærsgaard taler sandt, eller om hun blot dækker over sin fortid i Den Danske Forening.

Den Danske Forening er kendt for sine stærkt indvandrefjendske holdninger og for at have huset flere fremtrædende højreekstremister, herunder nazisten Jonni Hansen før han stiftede DNSB.

Den Danske Forening har også haft medlemmer som i dag sidder i Dansk Folkepartis top. De mest prominente er Søren Espersen og Søren Krarup.
Mens Søren Espersen og Søren Krarup, forlængst har vedkendt sig deres medlemskab af den stærkt indvandrerefjendske forening.  Forholder det sig anerledes med Dansk Folkepartis leder Pia Kjærsgaard, der nægter et tidligere medlemskab eller dybere kendskab til Den Danske Forening. Selv om mange personer i hendes eget bagland, har udtalt til pressen eller skrevet på internettet at Pia Kjærsgaard skam har været aktiv i Den Danske Forening fra 1987 til 1997.

I november 2001 bragte bladet Tjeck Magazin, en kontroversiel artikelserie om Dansk Folkeparti og Den Danske Forening.

Pia’s store maskespil
”Pia Kjærsgaard har været TYS-TYS-MEDLEM af Den Danske Forening i 10 år. Det er en hemmelighed, hun vogter strengt uden for partiets rækker – men indadtil kender mange til formandens dobbeltspil. Sådan fortæller gamle PARTISOLDATER med nært kendskab til formanden til TJECK."


”Så meget ved jeg ikke om dem”, sagde Pia Kjærsgaard uskyldigt om Den Danske Forening i juni 1996, kort tid efter at hun havde brudt med Fremskridtspartiet og stiftet Dansk Folkeparti.


Den udtalelse faldt på et pressemøde, hvor den nye partiformand forsøgte at udglatte lighederne i fremmedfjendskhed mellem sit nye parti og foreningen.
Hendes parti skulle ind i den politiske varme. Der skulle lægges afstand til det ekstreme højre i Danmark. Pia Kjærsgaard har stædigt afvist ethvert forhold til den ultra-nationalistiske forening, for eksempel i dagbladet Information i 1998: ”Der er ikke noget”, fastslog hun."


" Men for flere af Pia Kjærsgaards tidligere partisoldater, som TJECK har talt med, er afvisningen et rent spil for galleriet.
- Det er almindelig kendt internt i partiet på Christiansborg, at hun var med i foreningen. Men udadtil skulle det være en hemmelighed, fortæller for eksempel højrefløjs-veteranen Poul E. Damtoft, der selv var med i Den Danske Forening, og som deltog loyalt i Pia Kjærsgaards løsrivelse fra Fremskridtspartiet, men som blev ekskluderet af partiet sidste år.


Han kan ikke forstå, hvorfor Pia Kjærsgaard ønsker medlemskabet hemmeligholdt:


- Jeg har selv været medlem af Den Danske Forening, og det er der da masser af partimedlemmer, der stadig er. Det er almindelig kendt i partikredse. Vi har foreningsfrihed i Danmark, men Pia Kjærsgaard ville accepteres af midterpartierne, og så gik skuespillet i gang”. "
Ballonen sprang på Nettet


"Den ellers så hemmeligholdte historie om Pia Kjærsgaards medlemskab slap ud til offentligheden for to år siden. Siden 1999 har den kunnet ses omtalt på Internettet. Nærmere bestemt i en artikel skrevet af den stærkt højreorienteret [K], som sammen med en række andre yderligtgående unge fra gruppen Dansk Forum blev smidt ud af Dansk Folkeparti i 1999.


Dansk Forum var efterfølgeren af Den Danske Forenings tilknyttede ungdomsorganisation, Dansk Ungdom, og her havde [K] været med til at arbejde for Pia Kjærsgaard og Dansk Folkeparti. Så [K] var sur.


Udsmidningen var et led i at slippe af med de mest højtråbende og fremmedfjendske elementer, så Pia Kjærsgaard udadtil kunne fremstå som værdig til det pæne politiske selskab på Christiansborg. "


Netavisen P77 har fundet frem til den omtalte artikel skrevet på Internettet af den stærkt højreorienteret [K] som er identisk med Dansk Forums formand Martin Kasler. Martin Kasler var i mange år medlem både af Dansk Folkeparti, Dansk Folkeparti Ungdom og Den Danske Forening.


Vi bringer her et uddrag af Martin Kaslers artikel som kan læses via Wayback Machine. Wayback Machine er en internettjeneste der indeksere gamle hjemmesider, herunder også sider fra det nu nedlagte Dansk Forum.

 

Uddrag af Martin Kaslers artikel


" Det er korrekt, at vi i Dansk Forum – i øvrigt ligesom Margaret Thatcher – føler, at general Pinochet i dag bliver behandlet uretfærdigt. Lige præcis dette spørgsmål diskuterede jeg på et møde i januar i år med Peter Skaarup og Søren Espersen. De var begge enige i, at Pinochet faktisk bliver uretfærdig behandlet, men Peter Skaarup mente ikke, at de som politisk parti offentligt kunne sige det.

Det var i øvrigt på det samme møde, at Søren Espersen afslørede, hvordan Carl Christian Ebbesens nære ven, gruppeformand Kristian Thulesen Dahl, for mere end et år siden var på hemmeligt besøg hos Jörg Haider i Østrig, ligesom der har været hemmelige møder mellem Dansk Folkepartis Carl Christian Ebbesen og det nationalistiske Sverigedemokraterna – et parti, Dansk Forum i øvrigt har en åben og ærlig kontakt med.


Det er ligeledes korrekt, at Dansk Forum siden 1997 har haft kontakt til den franske studenterorganisation Renouveau Etudiant, der er associeret til Bruno Megréts fløj i Front National. Der har altid været fuld offentlighed omkring denne kontakt, der da også blev diskuteres på mødet i januar, hvor Søren Espersen med bemærkningen om, at "studenterorganisationer har altid haft internationale kontakter" affærdigede, at Renouveau Etudiant skulle være et problem for Dansk Folkeparti.


Når Dansk Folkeparti i dag tillader sig at råbe "højreekstremist" efter Dansk Forum er det måske værd at huske på, at Pia Kjærsgaard som den eneste danske politiker nogensinde, har været (er?) medlem af det internationale hemmelige netværk "World Anti Communist League", hvor hun har holdt opflammende taler for en uskøn forsamling af "gamle naziforbrydere, nynazister, fascister, latinamerikanske og asiatiske dødspatruljer" (forfatteren Mikkel Thorup). Topmålet af hykleri præsterede Pia Kjærsgaard måske da hun i 1996 om Den Danske Forening udtalte, at hun ikke vidste nok om foreningen til at kunne udtale sig om den. Overfor mig har Ole Hasselbalch, formand for Den Danske Forening, udtalt, at Pia Kjærsgaard blev medlem allerede ved foreningens stiftelse i 1987. Om oplysningen er pinlig korrekt skal jeg ikke kunne sige, men jeg var personligt til stede, da Pia Kjærsgaards korte meddelelse om, at hun udmeldte sig fra Den Dansk forening blev oplæst for foreningens lettere chokerede styrelse i begyndelsen af 1997. Så helt ukendt med foreningen har partiføreren altså ikke været.


At Dansk Folkepartis pressechef Søren Espersen – ifølge Frede Farmand "nazisternes mand i pressen" – stadig er medlem af Den Danske Forening, hvor han har optrådt som både skribent og kursusleder, er i dag velkendt for de fleste. Mindre velkendt er det måske, at Ole Hasselbalch for et par år siden faktisk optrådte som en slags æresgæst til Pia Kjærsgaards reception på Christiansborg i anledningen af hendes 50 års fødselsdag.


Den eneste gang, der nogensinde er blevet fremsat noget, som ligner "opfordringer til gadekamp" i forbindelse med Dansk Forum, var under EU-valgkampen her i år: Under en uddeling af materiale på Kultorvet i København kunne medlemmer af Dansk Forums Studentergruppe opleve, hvordan Pia Kjærsgaard og Mogens Camre forsvandt i en hyrevogn, da de autonome dukkede op. Derefter opfordrede Carl Christian Ebbesen bl.a. Anders Fog Sørensen til at fremprovokere et overfald fra de autonomes side for "det er der stemmer i" – stemmer, som den ikke alt for karismatiske Ebbesen godt selv kunne bruge. Det blev selvfølgeligt afslået, og Anders gav senere Ebbesen en ordentlig skideballe for hans uansvarlig optræden. Carl Christian Ebbesen er som bekendt en af Pia Kjærsgaards foretrukne unge mænd.
Det skal til slut understreges, at vi i Dansk Forum for så vidt ingen kvababbelser har over eksklusionerne. Der er også mennesker i Dansk Folkeparti vi nødig så som medlemmer hos os, og det må stå partier og foreninger frit for, hvem de vil have som medlemmer. Det må dog være et rimeligt moralsk krav, at man bliver oplyst om den reelle grund til, at man sådan i fuld offentlighed skal smides ud. En sådan begrundelse fra Dansk Folkeparti venter nitten mennesker stadig på.
Martin Kasler, formand Dansk Forum, tidligere flerårigt medlem af Dansk Folkeparti Ungdom og Dansk Folkeparti. "


P77 kommentar:
Ole Hasselbalch var tidligere formand for Den Danske Forening. 


Carl Christian Ebbesen har siden 1999 fået flere fremtrædende roller i Dansk Folkeparti. Her i 2011 er han Organisatorisk næstformand i Dansk Folkeparti og medlem af Københavns Borgerrepræsentation.


Både Søren Espersen og Søren Krarup har vedkendt sig deres medlemskab af Den Danske Forening. Og meldte sig ud af Den Danske Forening for omkring 10 år siden. Efter at Den Danske Forening var røget ud i et medie stormvejr, på grund af forskelige beskyldninger om racisme og politisk ekstremisme.

Dog har Søren Krarup efterfølgende flere gange udtalt sig positivt om Den Danske Forening og deltaget i Den Danske Forenings jubilæum som en af gæstetalerne. Et andet nu tidligere medlem af Dansk Folkeparti, nemlig Morten Uhrskov har også igennem flere år haft kontakt til Den Danske Forening. Og har siden sin protest udmeldelse af Dansk Folkeparti, fast holdt fordrag om indvandring for medlemmer af Den Danske Forening.


Pia Kjærsgaard nægter fortsat at have været medlem af Den Danske Forening.

 

Add comment

God tone i debatten:
- Hold indlægget til artiklens emne
- Tonen må godt være direkte, men hold fokus på argumenter
- Ingen slåskampe
- Ingen racistiske, sexistiske, eller stærkt nedsættende udtryk
- Trolde tolereres ikke
- Registrer som bruger for at kunne formatere indlæg og stemme indlæg op eller ned (1 stemme pr. kommentar).

Security code
Refresh