
En mand med antimuslimske holdninger truer på Facebook med at køre Statsministeren ned.
Utilfredsheden med at Danmark har fået en ny venstreorienterede regering bliver i disse tider luftet offentligt i mange stærkt højreorienterede grupperinger på internettet. På det sociale netværk Facebook, som den yderste højrefløj flittigt anvender til at eksponere sine holdninger, kan man i grupper som Stop Islamiseringen af Danmark, fansiden for Pia Kjærsgaard og Danish Defence League finde mange eksempler på kommentare der lægger Helle Thorning Schmidt og den nye regering for had.
En person er helt klar i mælet omkring hvad han kunne tænke sig at udsætte Danmarks Statsminister for.
"Gid den kælling en dag kommer til at gå ud foran mig når jeg kommer kørende, så ved jeg godt hvilken pedal jeg tilfældigvis rammer"
Kommentaren er skrevet i dag på Anders Gravers leder af Stop Islamiseringen af Danmark åbne Facebook væg. Kommentaren fremtræder under et link til Stop Islamiseringen af Danmarks hjemmeside, som hænger Helle Thorning Schmidt ud som en der stjæler penge fra danskere og derefter giver dem væk til mennesker i tredjeverdenslande.
Udstiller sig selv på sin Facebook profil i vikingdragt, har fotos og billeder af kristne korsriddere i sit åbne billedarkiv, er medlem af flere grupper imod islam, støtter Dansk Folkeparti og med i forskelige hadegrupper vendt mod venstrefløjs politikere.
Fotos: LMs åbne Facebook fotovæg. 12/01.2012: Anders Gravers/SIAD åbne Facebook profil 12/01.2012
Ud fra oplysninger om hvilke grupper manden der gerne vil køre Helle Thorning Schmidt ned støtter, kan man læse sig til at at han er medlem af Stop Islamiseringen af Danmark Fangruppen, Pia Kjærsgaard Fangruppen samt flere andre fangrupper for politikere fra Dansk Folkeparti og så forskelige hadegrupper mod Helle Thorning Schmidt og andre politikere fra regeringspartierne.
Regeringen med Helle Thorning Schmidt i spidsen omtales ofte i grupper som Stop Islamiseringen af Danmark og Danish Defence League som landsforrædere eller værnemagere, der burde sættes i fængsel eller møde samme skæbne, som de danskere der efter anden verdenskrig blev likvideret for deres samarbejde med de tyske nazister.
Vreden mod statsministeren og regeringen skyldes at højrenationalistiske modstandere af multikultur og indvandring, anser venstrefløjen for at være ansvarlig for at der i Danmark befinder sig muslimer som ifølge dem selv er i gang med at tvangsislamisere den danske befolkning.
Samme konspiratoriske tilgang til virkligheden, var det som fik den norske massemorder og terrorist Anders Behring Breivik til at likvidere 69 norske socialdemokrater på den lille ø Utøya og sprænge to bomber der dræbte flere ved den norske regeringsbygning i Norge den 22 juli 2011.
Sidste år blev en kun 14 årige dreng dømt for at have udtalt sig truende overfor Dansk Folkepartis leder Pia Kjærsgaard på Facebook.
http://www.dr.dk/Nyheder/Temaer/2011/Valg/2011/09/20/162102.htm